وجود شیشه در فرآورده‌های گیاهی عطاری‌های غیرمجاز به نام داروی لاغری
انواع غذای رژیمی
1400/2/20

 

مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نسبت به وجود شیشه در داروهای گیاهی لاغری دست ساز در عطاری های غیرمجاز هشدار داد و گفت: تنها مکان مجاز برای عرضه داروهای گیاهی، داروخانه است.

 

 

دکتر امیر حسین جمشیدی در خصوص مشاهده شیشه در برخی داروهای گیاهی افزود: سازمان غذا و دارو تمام داروهای گیاهی عرضه شده در مراکز معتبر را نظارت می کند، کار میدانی انجام می دهد و این فرآورده ها را آزمایش می کند اما مسئله این است که داروهای گیاهی دست ساز از سوی برخی افراد غیرکارشناس و سودجو در عطاری های غیرمجاز عرضه می شود.

وی خاطرنشان کرد: فرآورده هایی دست ساز گیاهی متأسفانه در برخی مراکز مانند عطاری های غیرمجاز وجود دارد و ممکن است در این فرآورده ها، مشتقات آمفتامین (ماده محرک) نیز وجود داشته باشد.

فرآورده هایی دست ساز گیاهی متأسفانه در برخی مراکز مانند عطاری های غیرمجاز وجود دارد و ممکن است در این فرآورده ها، مشتقات آمفتامین (ماده محرک) نیز وجود داشته باشد

مدیر کل نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: آمفتامین ها عوارض زیادی دارند و یکی از عوارض جانبی آن‌ها لاغری است اما هزار جا را خراب می کنند و در کنار آن لاغری هم ایجاد می کنند؛ مشتقات آمفتامین اصلاً قابل دارو شدن نیستند.

جمشیدی گفت: در هر صورت مواردی از وجود مشتقات آمفتامین در داروهای گیاهی دست ساز غیرمجاز مشاهده شده و مواردی به دادگاه معرفی شدند؛ این موارد بیشتر در مراکز غیرمجاز دیده می شود؛ مراکز مجاز ما برای ارائه داروهای گیاهی، فقط داروخانه است و به جز داروخانه مکانی برای عرضه آن‌ها نداریم.

گفتنی است مصرف شیشه علاوه بر بروز اعتیاد، عوارض متعدد و جبران ناپذیری از جمله حالات خاص و نابهنجاری و رفتار پرخطر، افسردگی، تخریب سیستم های عصبی و مغزی و گاهی مرگ به همراه دارد.

مطالب مرتبط
رضا صالحی
یکشنبه ,23 آبان 1400
پخت رژیمی “سالمون کبابی” با سس تری یاکی
رضا صالحی
یکشنبه ,23 آبان 1400
پخت رژیمی “سالمون کبابی” با سس تری یاکی
رضا صالحی
یکشنبه ,23 آبان 1400
طرز تهیه “مرغ زنجبیلی” با بادام ،یک وعده سبک و رژیمی